Tuesday, 25 September 2012

My MAC eyeshadows

Hello
I wanted to show you my MAC eyeshadows...my "collection" is rather modest, I'm not a total freak when it comes to eye make up.  I like it basic and simple, occasionally I like to wear a bit of colour or some crazy bright liner, but it's rather rare. When I'm busy or late I'm fully satisfied with black liner and mascara only. In general, I like eyeshadows from MAC, some are better, some are worse, some are major disappointment. I wouldn't say these are the best eyeshadows in the world, but at the same time the price isn't that bad and it's convenient to buy refill pans. I also love the fact that the majority of them blends so easily. I've been using their eyeshadows for over six years so I just got used to them and I don't really feel like trying many new eye products. Obviously my make up skills are moderate, but I believe that overview from regular user perspective can be valuable too. I'm NW 15/20.

                                                                      *  *  *

Chciałam dla odmiany pokazać swoją "kolekcję" cieni z MAC. Jest raczej skromna, głównie z tego powodu, że nie mam wielkiej obsesji na punkcie na makijażu oczu. Lubię jak jest prosty i w miarę neutralny, uzależniona jedynie jestem od eyelinera. Czasem mam ochotę na jakiś kolor, jaksrawą kreskę ale raczej sporadycznie. Kiedy się spieszę, to kreska i maskara całkowicie mnie satysfakcjonują. Jeśli chodzi o cienie MAC to ogólnie je lubię, są lepsze, inne gorsze a niektóre to całkowity zawód. Raczej nie powiedziałabym, że to najlepsze cienie na świecie - jednak cenowo nie wpadają tak źle i dokupowanie wkładów jest bardzo wygodne. Dodatkowo lubię je za to, że tak łatwo się rozcierają. Używam ich od przeszło 6 lat i w sumie przyzwyczaiłam się do nich na tyle, że testowanie innych cieni aż tak mne nie korci. Oczywiście moje zdolności do makijażu są umiarkowane, ale wydaje mi się, że taki przegląd z perspektywy szarego użytkownika też jest przydatny. Jeśli chodzi o kolor skóry, to jest tak między NW15/20.

1. Goldmine
As you can probably tell, it's one of my favourite shadows. It's a rich, light gold shade which in my opinion matches every lipstick and my brown eyes. It looks good on me, no matter if I'm pale or tanned. Goldmine looks great on it's own and it has a lovely metallic shine, good pigmentation and application is effortless.

1. Goldmine
 Jak pewnie zauważyłyście, jest to mój ulubiony cień. Głębokie ale dość jasne złoto, pasujące do każdej szminki i brązowych oczy. Wygląda na mnie znośnie zawsze, nieważne czy akurat jest blada czy opalona. Lubię też nosić go bez żadnych innych cieni - bo tak jest szybko o prosto. Ma świetną pigmentację, metaliczne wykończenie i malowanie się nim nie stwarza żadnych trudności.


2. Sable
This one disappointed me a little, in MAC store it looked like a pleasant, neutral brown shade, which can be used over the whole lid or in the crease. Sadly, in daylight I discovered that it has TINY reddish, purplish toned, but in case of eyeshadows 'tiny' makes a huge difference. I need to be very careful with this eyeshadow to avoid tired/bruised look. It's a beautiful shadow in the pan, on the lid the trouble begins. It looks much better with dark, evening make up rather than day make up.


2. Sable
Sable trochę mnie zawiodła...w sklepie wygądał jak taki przyjemny, neutralny brąz, który z łatwością można użyć na całej powiece, albo nawet w załamniu. Niestety już w normalnym świetle odkryłam, że ma delikatne czerwono fioletowe tony - jednak w przypadku cienie 'delikatne' robi ogromną ogromną różnicę. Muszę bardzo z nim uważać, żeby nie zrobić sobie takich zmęczonych/posiniaczonych oczy. Sam cień jest piękny, ale na powiece robią się problemy. U mnie dużo lepiej sprawdza się w ciemniejszym makijażu niż takim typowo dziennym.
3. Mythical
A coppery eyeshadow, limited edition (from MAC me Over, if my memory serves me right) It's fairy bright and has a great, metallic shine. It's also a bit difficult to wear, but for me much easier than Sable. It has some brightness to it, so the eyes stand out. It's also better with darker make up but can be easily incorporated into day make up. The face has to be perfect though, because I think it would accentuate any redness. It would look especially beautiful with blue eyes, but with brown Mythical still looks pretty. 

3. Mythical
Miedziany metaliczny cień, z limitowanej kolekcji (MAC me Over, zdaje się). Jest dość żywym odcieniem i ma błyszczące (ale nie drobinkowe) wykończenie. Też można z nim łatwo przesadzić, ale dla mnie jest łatwiejszy w obsłudze niż Sable. Ma w sobie jakąś taką jaskrawość, która sprawia, że oczy są podkreślone (a nie podbite:P). Wydaje mi się, że też fajniej sprawdza się z ciemnym makijażem, ale łatwo go przemycić do dziennego. Skóra jednak musi być jednolita i gładka, bo wydaje mi się, że podkreśla zaczerwienienia itp. Najfajniej na pewno wygląda z niebieskimi oczami, ale ciemne też dają radę.

4. Vex
Light beige-silver with subtle pink and green duochrome. The effect is much stronger when you swatch it on finger, on eyelids is much more subtle but still pretty. I think this eyeshadow is very versatile, it can transform other eyeshadows, it works well in the crease, in the inner corner or on the whole eyelid if you want to go for a soft day look. I wish it was more pigmented.

4. Vex
Jasne srebro lekko wypadają w beż, z delikatnym różowo-zielonym efektem duochrome. Efekt jest dużo bardziej widoczny na palcu niż na powiekach, ale nadal to bardzo ładny cień. Jest dość wszechstronny, bo o ile nie daje mocnego koloru, to potrafi zmienić każdy inny cień, fajnie wygląda w załamaniu, wewętrznym kąciku a nawet na całej powiece (jeśli zależy nam na delikatnym makijażu). Fajnie by było gdyby był bardziej napigmentowany.

5. Nylon
This is one my oldest MAC shadow, sometimes I like it, sometimes I hate it. The colour in the pan is like beige, light gold - on the eyelids it goes much whiter and it almost glows. I am rather pale but it still clashes against my complexion. It's also very frosty and well pigmented, so it is easy to use too much. I use it in the inner corner, but it's not my favourite, I prefer something more subtle. It also seems to me that it doesn't last on eyelids as long as other colours. I think such eyeshadows were more popular a few years ago, now it seems a bit outdated?


5. Nylon
To mój najstarszy cień MAC, czasem go lubię, czasem nie znoszę. W opakowaniu wygląda na blade złoto, lekko beżowe - na powiekach robi się dużo bielszy i jakiś taki odblaskowy. Jestem dość blada ale i tak odcina się od mojej skóry. Jest taki bardzo perłowy i dobrze napigmentowany, że łatwo przesadzić. Wykorzystuję go do wewnętrznego kącika, ale nie jest to mój ideał i wolę coś subtelniejszego. Wydaje mi się też, że dużo krócej wytrzymuje na powiece niż reszta. Nie wiem, takie cienie były popularne kilka lat temu, teraz wydaje się jakiś przestarzały.

6. Paradisco
Pink-orange eyeshadow with golden sheen. It looks very pretty, especially on tanned skin - I love it for light, summer looks. I looks great in autumn/winter too, though. It's also very easy to wear, it's enough to apply it over the whole lid, add liner, mascara and that's it. I just wish it was more pigmented as well as it's quite difficult to get enough product on the brush. (BTW, I don't know how it works but all eyeshadows seem to be so pigmented in MAC stores, enlighten me, please?)

6. Paradisco
Pomarańczowo-różowy cień ze złotym połyskiem. Wygląda naprawdę ślicznie, szczególnie przy takim lekkim, letnim makijażu, na lekko opalonej skórze. Sprawdza się też fajnie w zimowym/jesiennym makijażu, nieco ciemniejszym i cięższym. Bardzo łatwo się go nosi i używa, pasuje chyba każdemu. Czasem wystarczy nałożyć go na powiekę, dodać tusz, kreskę i już! Przez lekki duochrom nie wygląda płasko. Chciałabym żeby był lepiej napigmentowany, bo trzeba sporo namachać się pędzlem (nie wiem czemu w sklepach wszystkie te cienie wydają się o wiele lepiej napigmentowane?)

7. Woodwinked
That's a very pretty eyeshadow, just not for me! It has a lovely formula, it applies like butter, it's well pigmented...sadly, the light in store was misleading again. Actually, in store  in the pan (and swatched) it looked like a cool toned brown/gold whereas on my eyes it gets coppery/orange gold. Not good! It takes me a lot of time to make it look decent and it doesn't suit me as much as cool toned gold would. I expected something quick and easy to work with, too bad...

7. Woodwinked
To piękny cień, ale niestety nie dla mnie. Ma świetną formułę, nakłada się bajecznie, ma dobrą pigmentację...niestety w sklepie światło znów mnie zawiodło. W sklepie na ręce jak i w opakowaniu wygląda jak chłodny złoto-brąz, ale na powiece robi mi się rudo-rdzawy. Niedobrze! Malowanie nim zajmuje mi sporo czasu, muszę się napracować żeby wyglądał okej i nie robił "chorych oczu". Miałam nadzieję na dzienniak, który nakłada się szybko i po problemie, no ale niestety...

8. Patina
Patina is a shade I cannot describe, brown with golden/pinkish sheen? That would be suitable, I believe. It's a very subtle and versatile. It's one of the most popular MAC shadows and it's fully justified. It is quite a useful eyeshadow, it can look great with any other shadows or can be worn on it's own. Definitely one of my favourite eyeshadows.

8. Patina
Patina to odcień, który ciężko mi opisać. Neutralny brąz ze złoto/różowym połyskiem? Chyba tak będzie dobrze... jest bardzo delikatny i dyskretny. Jeden z najbardziej znanych cieni MAC, bardzo słusznie zresztę. Bardzo przydatny cień, pasuje chyba do każdego innego koloru i może być noszony na całej powiece. Mój ulubieniec zdecydowanie.

9. mistake, shhh. :P
10. Beauty Marked
Ouch, that's a washed out black with pink shimmer. I'm lost for words when it comes to this eyeshadow, it's so bad. My make up artist friend helped me to buy it ages ago, when we could only dream about MAC stores in my country, so I didn't really know what I'd be getting...(I know I should bin it already anyway). Pink shimmer disappears (unless you look at make up with magnifying glass), all you get is washout black which looks like carbon. It's poorly pigmented, dry, doesn't blend nice, just not flattering...I'm not a fan of dark eyeshadows in general, but this is just so bad.

10. Beauty Marked
Ech, a teraz wyprana czerń z różowymi drobinkami. Brak mi słów na ten cień, jest tak fatalny. Kupiłam go dzięki znajomej wizażystce całe wieki temu, kiedy o sklepach MAC w Polsce mogłyśmy sobie jedynie pomarzyć...tak więc wybierałam w ciemno i  w sumie powinnam się go już dawno pozbyć. Różowe drobinki zniakją (chyba, że oglądamy makijaż przy pomocy lupy), mamy tylko wyblakłą niajką czerń, która przypomina rozmazany węgiel. Jest słabo napigmentowany, suchy, kiepsko się rozciera i nie daje ładnego efektu na powiece. Ogólnie nie lubię ciemnych cieni, ale ten to już po prostu dramat w siedmiu aktach.

11. Black Tied
Black Tied is a very close friend of Beauty Marked. :P Black with silver sparkles. This one is slightly better, but still not amazing. I think I like it better only because it looks less promising in the pan, so you don't expect much! It looks quite dull and washed out as well, but it's not that bad for lower lid or outer corner - the sparkles are fine, but noticeable.  Both of them are quite alright for these purposes, but it's soooo promising in the pan and so much worse once applied. So I'd label both as major disappointments.

11. Black Tied
Black Tied to bliski znajomy Beauty Marked. :P Czerń ze srebrnymi drobinkami. Jest nieco lepszy ale też szału nie ma. Lubię go bardziej chyba tylko dlatego, że nie wygląda aż tak obiecująco w opakowaniu, więc za dużo się po nim po prostu nie spodziewałam. Też wygląda nijako i blado, nie jest najgorszy na dolną powiekę czy zewnętrzny kącik - drobnki nieco widać, mimo, że są drobne. Obydwa cienie w sumie sprawdzają się jako tako w miejscach, które wymieniłam...ale ich wadą jest to, że wyglądają cudnie w opakowaniu, spodziewamy się Bóg wie czego... a na oku pełen zawód.

12. Blue Flame
Some colour at last! Blue Flame is a beautiful navy blue. It doesn't go very dark, you can see easily that it's a blue eyeshadow, but at the same time it doesn't look cheesy. It has a lovely, satin shine to it. I especially love to use it for lower lid or outer corner if I want some colour. It also matches many colours, which are my favourite for daily use - gold, beige, brown, neutral matte shadows or even silver. It comes from a limited edition, but kill me, I don't remember which one.

12. Blue Flame
W końcu jakiś PRAWDZIWY KOLOR :D Blue Flame jest pięknym, jasnym granatem. Nie jest zbyt ciemny, od razu widać, że to niebieski cień, ale nie wygląda też tak kiczowato jak większość niebieskich cieni lubi wygląda. Ma piękny, satynowy połysk. Lubię go szczególnie na doł/zewnętrzny kącik jak zamarzy mi się nieco koloru. Pasuje praktycznie do wszystkich cieni, które lubię - złota, beże, brązy, neutralne maty czy nawet srebro. Pochodzi niestety z limitowanej kolekcji, ale w życiu nie przypomnę sobie z jakiej.
13. Surreal
Surreal comes from a limited edition as well, but if anyone is interested, there's a close dupe for it from Inglot (AMC Shine 101 - it's slightly lighter/ more gold and has a bit sparkly finish) Surreal is a duochrome eyeshadow, light, a bit grey turquoise with gold sheen. It's just lovely, interesting but not over the top. It also quick and easy to work with. Blends easily, has good pigmentation and great, sleek finish.  

13. Surreal
Surreal to też limitka, ale jeśli kogoś to interesuje, w Inglocie jest bardzo podobny cień (AMC Shine 101 - jest nieco jaśniejszy, bardziej złoty i ma lekko drobinkowe wykończenie). Surreal to duochromowy cień, szarawy, zgaszony jasny turkus ze złotym połyskiem. Jest świetny, interesujący ale nie jakiś przesadny i jaskrawy. Łatwo się nim posługiwać bo jest bardzo miękki i dobrze napigmentowany. Łatwo się rozciera i tworzy na powiece taką piękną, gładką taflę która mieni się na dwa kolory.

14. Stars'n'Rockets
I rarely use this eyeshadow but I really love it. It's a warm purple with blue strong duochrome (which makes warm purple not so warm and it helps to avoid the sick look). It's a very interesting colour and I don't think it'd be easy to find dupes for it, so if you wonder which eyeshadows from MAC you should get, I would recommend this one. Pigmentation is good, it applies easily and duochrome effect is visible on the lid, which is great. I use it rarely only because I prefer neutral eye make up, but I gotta use it soon. 

14. Stars'n'Rockets
Akurat tego cienia używam rzadko, ale go uwielbiam. To ciepły fiolet z silnym, niebieskim połyskiem (który w zasadzie sprawia, że ciepły fiolet nie jest aż tak ciepły i nie mamy posiniaczonych oczu). To jeden z ciekawszych egzemplarzy w mojej całej kolekcji  cieni. Myślę, że trudno znaleźć odpowiednik i jeśli zastanawiacie się jaki cień w MAC wypróbować, polecałabym właśnie Stars'n'Rockets. Ma dobrą pigmentację, łatwo się go nakłada a efekt duochromu jest dobrze widoczny na powiece. Używam go rzadko wyłączenie dlatego, że na co dzień wolę zwykły, neutralny makijaż...ale na pewno niedługo go wybiorę. 
10 comments:

 1. no , no , no calkiem ladna kolekcaj :)

  ReplyDelete
 2. 5 ,8 i 7 to idealne kolorki dla mnie :)

  ReplyDelete
 3. fajna kolekcja :) na niektóre z nich się już zaczaiłam ;) mogłaś dać swatche :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Myślałam nad tym, ale nie bardzo mi wychodzą, zresztą dla mnie roztarty cień na oku a zeswatchowany na ręku to dwa inne światy. Postaram się raczej kiedyś wstawić konkretne makijaże.

   Delete
 4. Ładna kolekcja, ja się jeszcze MACa nie dorobiłam:)

  ReplyDelete
 5. 12 <3 mam takich fafnaście i chętnie kilka innych sobie dokupię :P

  ReplyDelete
 6. Stars'n'Rockets jest moim najbardziej wymarzonym cieniem. Ostatnio zakupiłam sobie fiolet od Kobo, który pokazywałam w ostatnim poście i jest on moim zdaniem trochę podobny do MACa. Jest tylko ciemniejszy, ale efekt fioletowo-niebieskiego duochromu jest na prawdę podobny :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. O, dzięki za info. Chętnie zerknę do notki i obejrzę wkłady - lubię cienie Kobo i takie kolory, więc jestem ciekawa, może akurat mi podpasuje. Zresztą teraz chyba nawet jest promocja na wkłady i cienie w DN. Przeznaczenie! :)

   Delete
 7. Nice colours!

  http://initialed.blogspot.com

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...