Sunday, 8 January 2012

Suzi Says Feng Shui, OPI

Suzi Says Feng Shui, OPI... It was a difficult shade to photograph, it's still a bit different in real life, but I did my best (considering light in winter...). It's slightly darker and more smokey. I would say it's one of the most unique blue shades that I own, it's hard to find dupes. I also think that Suzi Says Feng Shui together with Jade  is the New Black were the coolest in Hong Kong Collection. It applies like butter and requires 2 thin coats.


                                                                       * * *
Suzi Says Feng Shui, OPI...trudny kolor do oddania na zdjęciach, jest trochę inny na żywo ale zrobiłam co tylko mogłam (szczególnie biorąc pod uwagę zimowe światło). Jest trochę ciemniejszy i bardziej przybrudzony. Wydaje mi się, że to jeden z najoryginalniejszych niebieskich w moich lakierach, ciężko znaleźć jakiś podobny. Poza tym, uważam, że Suzi Says Feng Shui razem z Jade is the New Black to najfajniejsze lakiery z kolekcji Hong Kong. Maluje się nim bardzo łatwo i dwie cienkie warstwy spokojnie wystarczają.
 I don't know what for but I also started tumblr account, I don't know how it works yet, but here's the link http://whalesnails.tumblr.com/

8 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...