Saturday, 8 October 2011

Safari 306

That's another Polish brand (I think Polish...gee...we have so many nail polish brands, don't we?). It's very low budget and has a wide range of colours. As for quality, it differs from shade to shade, but overall it's pretty good and I have nothing to complain about. I don't really know if it lasts long because I change nail varnish way too often. :P 
I love to use this nail polish for nail art, many people asked what it was so I had to swatch it at last. I used it here and here/here. 306 is a pastel yellow, but it's way paler than regular pastel yellow nail polishes, it definitely has little white pigment in it, so it doesn't clash against skin, somehow it just looks neutral.
3 coats.

                                                                     * * *
Tym razem lakier Safari, są tanie i mamy duży wybór kolorów. Co do jakości, zależy od lakieru, ale ogólnie są całkiem w porządku i nie mam się do czego przyczepić. Nie wiem czy są trwałe, bo za często zmieniam lakier.
Lubię używać tego koloru do wzorków, dużo osób pytało się jaki to lakier, więc w końcu zrobiłam zdjęcia. Użyłam do tego i tego/tego wzorku. 306 to pastelowy żółty, ale dużo bledszy niż typowe żółte  pastelowe lakiery, na pewno ma w sobie dużo mniej białego pigmentu i przez to nie kontrastuje tak ze skórą, wygląda dość neturalnie. 3 warstwy.10 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...