Tuesday, 27 September 2011

Grape...Set...Match OPI

Hi,
Grape...Set...Match - That's a very weird shade, it looks like a warm purple, but then it has cool/blurple shimmer/almost duochrome effect.
Also, I can't decide what finish it is, it's like foil, shimmer and glass fleck varnish in one. I think the photos are quite accurate. In the bottle it's full of blue, silver sparkles, but I don't think it really shows on the nails and it looks a bit dull in daylight. In sunlight or artificial light it looks more sparkly but at the same time gets foily/metallic. I think I couldn't have been more confusing, huh!
These are three coats. Oh, and I got this nail polish from SpookyNails!

                                                                              * * *

Grape...Set...Match - Ten kolor jest bardzo dziwny....wygląda trochę jak ciepły fiolet, ale z drugiej strony ma chłodny/niebiesko-fioletowy shimmer (prawie efekt duochromowy). Nie umiem też określić jakie ma wykończenie, wygląda trochę jak foil, shimmer i glass fleck w jednym. Wydaje mi się, że zdjęcia dość dobrze oddają jego naturę. W butelce jest pełno niebieskich, srebrnych drobinek, ale mam wrażenie, że nie widać ich uroku na paznokciach...w dziennym świetle wygląda trochę tak nudno, za to sztuczne światło i słońce wydobywają te drobinki, ale wtedy wygląda dużo bardziej foliowo/metalicznie. Chyba nie mogłam bardziej namieszać, jeju!
Na zdjęciu 3 warstwy. A lakier mam od SpookyNails!


4 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...