Wednesday, 23 March 2011

Dzi Aj Dzejn, Colour Alike

Hi,
I want to share yet another Polish brand. I really love their nail polishes and can't wait to get my hand on their new spring collection. I bought my first one varnish by CA in the summer and I tend to buy new ones every once in a while. Today I'm posting one of their most popular autumn colours. It actually took me a lot to buy this one...Much to my despair some shades of khaki, grey and brown don't really look good on me. Well, this one isn't the best against my skin, but hey, it's only a nail polish and it's a pretty colour so why not to wear it from time to time?
The formula is a bit thick when it comes to Colour Alike, so one coat can do, if you're lucky. Their polishes dry rather quickly and they're long lasting. I'm really happy that I can support a local brand at last.


                                                         * * *
Dzisiaj kolejna polska firma, Colour Alike. Bardzo lubię ich lakiery i nie mogę się doczekać kiedy dorwę letnią kolekcję. Pierwszy kupiłam w lecie a teraz dokupuję sobie nowe kolory co jakiś czas (korzystając z tego, że mogę dostać CA w lokalnych sklepach). Na dziś jednej z najpopularniejszych odcieni tej jesieni...szczerze, długo nie mogłam zdecydować się na ten kolor. Ku mojej rozpaczy szarości, taupe i khaki nie wyglądają najlepiej na moich rękach...ale to tylko lakier, na dodatek w ładnym kolorze, to czemu nie nosić go od czasu do czasu?
Colour Alike są trochę gęste...więc nawet jedna warstwa może wystarczyć, jeśli wam się poszczęści. Schną szybko i długo się trzymają. Bardzo się cieszę, że mogę wesprzeć jakąś rodzimą firmę, a nie tylko Opi i Opi! ;)
1 comment:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...